Hiperkeratozė (angl. Hyperkeratosis ) – pėdų odos suragėjimas, yra dažna būklė, pažeidžianti pėdų odą, ypač padų ir kulnų. Jai būdingi sustorėję ir sukietėję odos plotai, kurie gali būti gelsvos arba pilkšvos spalvos.
Šiame straipsnyje aptarsime pėdų odos suragėjimo priežastis, simptomus ir gydymo galimybes, taip pat kai kurias prevencijos strategijas, kurios gali padėti sumažinti hiperkeratozę ir odos įtrūkimų atsiradimo riziką.
Hiperkeratozės priežastys
- Per didelis pėdų spaudimas ar pastovi trintis.
- Ilgai stovint arba užsiimant tam tikromis sporto šakomis ar veikla.
- Nutukimas: perteklinis svoris gali sukelti papildomą spaudimą pėdoms ir sukelti hiperkeratozę.
- Diabetas: Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, padidėja hiperkeratozės rizika dėl nervų pažeidimo ir prastos kraujotakos.
- Amžius: senstant mūsų oda tampa mažiau elastinga ir labiau linkusi į sustorėjimą.
Hiperkeratozės simptomai
- Ssustorėjusių ir sukietėjusių pėdų odos plotų atsiradimas su odos įtrūkimais. Šios sritys gali būti gelsvos arba pilkšvos spalvos ir gali būti gana skausmingos, ypač kai daromas spaudimas.
- Paraudimas ir uždegimas aplink pažeistą vietą
- Niežulys ar deginimo pojūtis
- Odos įtrūkimai
- Nuospaudos pažeistose vietose
- Sunku vaikščioti ar stovėti ilgą laiką
Hiperkeratozės gydymas
Yra keletas hiperkeratozės gydymo būdų, kurie priklauso nuo būklės sunkumo. Lengvi hiperkeratozės atvejai dažnai gali būti gydomi namuose šiais metodais:
- Drėkinimas: Reguliariai naudojant drėkinamąjį kremą ar losjoną galite suminkštinti odą ir sumažinti sustorėjusių vietų atsiradimo riziką.
- Šveitimas: naudojant pemzos akmenį ar pėdų dildę, kad švelniai pašalintumėte negyvą odą, galite sumažinti pažeistos vietos storį.
- Pėdų mirkymas: mirkymas šiltame vandenyje 10–15 minučių gali padėti suminkštinti odą ir lengviau pašalinti negyvą odą. Galima naudoti eterinius aliejus.
- Tinkama avalynė: dėvėdami patogius ir gerai prigludusius batus galite sumažinti pėdų spaudimą ir tyrinimą, o tai gali sumažinti riziką susirgti hiperkeratoze.
- Sunkesniais hiperkeratozės atvejais podologas gali rekomenduoti vieną iš šių gydymo būdų:
- Suragėjimo nuėmimas: tai apima sustorėjusios ir sukietėjusios odos pašalinimą specializuotu įrankiu skirtu podologijos kabinetams.
- Ortotika (angl. orthotics): pagal užsakymą pagaminti batų įdėklai ar pagalvėlės gali būti naudojami siekiant perskirstyti pėdų spaudimą ir sumažinti hiperkeratozės išsivystymo riziką.
Hiperkeratozės prevencija
Siekiant užkirsti kelią hiperkeratozei, reikia imtis priemonių padedančiu sumažinti pėdų spaudimą ir trintį. Kai kurios veiksmingos prevencijos strategijos apima:
- Dėvėkite patogius ir gerai prigludusius batus, kurie pakankamai palaiko ir amortizuoja.
- Paminkštinimo arba įdėklų naudojimas batuose, siekiant sumažinti pėdų spaudimą.
- Ilgą laiką stovint ar sėdint daryti pertraukėles ir dažnai keisti padėtis.
- Išlaikyti sveiką svorį, kad sumažėtų spaudimas pėdoms.
- Pėdos turi buti švarios ir sausos, taip pat naudokite drėkinamąjį kremą, kad išvengtumėte odos išsausėjimo ir įtrūkimų.
- Venkite avėti aukštakulnius ar siaurus batus, kurie gali daryti papildomą spaudimą pėdoms.
- Teisiklyngai karpyti kojų nagus, kad būtų išvengta įaugusių nagų, kurie gali sukelti spaudimą ir trintį.
Reguliariai apžiūrėkite pėdas, ar nėra kojų grybelio, nuospaudų, nagų sustorėjimų (onichogrifozė) , bei kitų pėdų problemų. Svarbu laiku kreiptis pas podologijos specialistą.