Nuospaudos ant pėdų yra dažna būklė, pažeidžianti pėdas ir rankas. Jos atsiranda, kai oda nuolat patiria trintį, spaudimą ar dirginimą. Nuospaudos gali būti skausmingos ir negražios, tačiau paprastai jos yra nekenksmingos. Tačiau negydomos nuospaudos gali sukelti rimtesnių komplikacijų. Šiame straipsnyje aptarsime nuospaudų atsiradimo priežastis, simptomus, gydymą, profilaktiką ir komplikacijas, taip pat apie nuospaudų ir kitų pėdų ligų, tokių kaip pėdų karpos, skirtumus.
Kas yra nuospauda?
Nuospauda ant pado yra sustorėjęs, sukietėjęs odos plotas, susidarantis reaguojant į pasikartojančią trintį, spaudimą ar dirginimą. Nuospaudos dažniausiai susidaro ant pėdų ir rankų, viertose kur oda patiria didžiausią spaudimą ir trintį. Jos taip pat gali susidaryti kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, keliuose, alkūnėse ir klubuose.
Nuospaudos dažniausiai būna geltonos arba pilkos spalvos, šiurkščios, nelygios tekstūros. Taip pat gali būti skausmingos, ypač kai spaudžiamos, ir dėl to gali būti sunku vaikščioti.
Nuospaudų priežastys
Dažniausia nuospaudų priežastis yra odos trintis arba spaudimas. Tai gali lemti įvairūs veiksniai, įskaitant:
- Netinkama avalynė: per ankšti, per laisvi arba aukštu kulnu batai gali spausti pėdas ir sukelti nuospaudų.
- Pasikartojanti veikla: veikla, susijusi su pasikartojančiu rankų ar kojų spaudimu ar trintimi, pavyzdžiui, grojimas instrumentu ar darbas su įrankiais, bėgimas, futbolas.
- Prasta laikysena: Prasta laikysena gali sukelti papildomą spaudimą pėdoms ir sukelti nuospaudų.
- Nenormali pėdos struktūra: pėdos deformacijos, pvz., plokščios pėdos , gali sukelti netolygų pėdų spaudimą ir sukelti nuospaudas.
Nuospaudų simptomai
- Sustorėjusi, sukietėjusi oda: nuospaudos ant pado dažniausiai būna geltonos arba pilkos spalvos, šiurkščios, nelygios tekstūros.
- Skausmas ar jautrumas: nuospaudos gali būti skausmingos, ypač kai daromas spaudimas.
- Sunku vaikščioti ar naudotis rankomis: dėl nuospaudų gali būti sunku vaikščioti ar naudotis rankomis, ypač jei jie yra vietose, kur daromas spaudimas.
Nuospaudų gydymas
Podologai yra pėdų specialistai, galintys diagnozuoti ir gydyti nuospaudas. Nuospaudų gydymas priklauso nuo būklės sunkumo. Smulkios, neskausmingos bei negilios nuospaudos ant pėdų gali būti gydomos namuose, o sudetingesniais atvejais butina podologo pagalba.
Nuospaudu gydymas liaudiskai ir kaip gydyti nuospaudas ant kojų pirštų?
Pažeistą vietą pamirkykite šiltame, muiluotame vandenyje 10-15 minučių, kad oda suminkštėtų.
Naudodami pemzos akmenį švelniai pašalinkite sustorėjusią odą.
Pažeistą vietą patepkite drėkinamuoju kremu , kad išvengtumėte sausumo ir įtrūkimų.
Dėvėkite tinkamai prigludusius batus.
Naudokite apsauginius įklotus arba vidpadžius, kad sumažintumėte spaudimą paveiktoje vietoje.
Pleistrai nuo nuospaudu ir vaistai nuo nuospaudų
Nenaudokite rūgšties , pleistrų nuo nuospaudų, karbamido, bei kitos agresyvios chemijos ir naturalių produktu (česnakai, svogunai, citrinos ir kt.) ant nuospaudos. Dažniausiai situacija tik pablogės ir sukelsite komplikacijas!!!
Kaip ištraukti nuospaudos šakni?
Tai turi daryti specialistas steriliais įrankiais, kitaip galima sukelti rimtų sveikatos komplikacijų.
Nuospaudų komplikacijos
Nors nuospaudos paprastai yra nekenksmingos, negydomos gali sukelti rimtesnių komplikacijų. Kai kurios galimos nuospaudų komplikacijos:
- Išopėjimas: jei nuospauda tampa per stora, ji gali sukelti spaudimą apatiniams audiniams ir sukelti išopėjimą arba atviras žaizdas.
- Infekcija: Kartais nuospauda gali suteikti kelią bakterijoms patekti į kūną ir sukelti infekciją.
- Nervų pažeidimas: jei nuospauda susidaro prie nervo, jis gali pažeisti nervą, dėl to pažeistoje vietoje gali atsirasti tirpimas, dilgčiojimas arba skausmas.
Nuospaudų gydymas podologijoje:
Nuospaudos pašalinamos specialiai tam pritaikyta freza. Procedura greita, neskausminga , palendgvejimas buna iškarto.
Nuospaudų prevencija
Nuospaudų prevencija apima spaudimo ar trinties sumažinimą paveiktoje vietoje. Kai kurie patarimai, kaip išvengti nuospaudų, yra šie:
Tinkamai prigludusių batų dėvėjimas: tinkamai prigludę batai gali padėti sumažinti pėdų spaudimą.
Apsauginių pagalvėlių arba vidpadžių naudojimas: jie gali padėti sumažinti pėdų spaudimą ir užkirsti kelią nuospaudų susidarymui.
Geros pėdų higienos palaikymas: pėdų švarumas ir drėkinimas gali padėti išvengti sausumo ir įtrūkimų, dėl kurių gali atsirasti nuospaudų.
Tempimas ir mankšta: tempimas ir mankšta gali padėti pagerinti pėdų laikyseną ir sumažinti nuospaudų atsiradimo riziką.
Skirtumas tarp nuospaudų ir pėdų karpų,
Nuospaudos dažnai painiojamos su pėdų karpomis, tačiau tarp šių dviejų būklių yra keletas esminių skirtumų.
Priežastis: nuospaudas sukelia odos spaudimas arba trintis, o pėdų karpas sukelia virusas.
- Išvaizda: nuospaudos dažniausiai būna geltonos arba pilkos, šiurkščios, nelygios tekstūros, o pėdų karpos dažniausiai yra iškilusios ir turi šiurkščią, nelygią tekstūrą.
- Vieta: nuospaudos dažniausiai susidaro spaudžiamose pėdų vietose, o pėdų karpos gali susidaryti bet kurioje pėdos vietoje, įskaitant tarp pirštų.
Skausmas: nuospaudos gali būti skausmingos, ypač kai daromas spaudimas, o pėdų karpos paprastai būna neskausmingos.